Mimo iż systemy przeciwpożarowe w dużych obiektach były bardzo skuteczne i rozbudowane, wielu właścicieli sklepów preferowało instalację dodatkowych zabezpieczeń, by jeszcze lepiej zabezpieczyć własne sklepy. Rolety przeciwpożarowe były jednym z najczęściej stosowanych zabezpieczeń, gdyż były bardzo łatwe w instalacji, aczkolwiek bardzo skuteczne i dość wielozadaniowe.

Sklepowe rolety przeciwpożarowe

rolety ppoż do sklepuW dużych obiektach i galeriach handlowych najczęściej nie było możliwości instalacji ciężkich rolet przeciwpożarowych, stosowanych w zakładach przemysłowych z racji konstrukcji obiektu, uniemożliwiającej montaż takowych. Zamiast ciężkich odmian, stosowane były więc o wiele lżejsze rolety ppoż do sklepu, wykonywane w całości z tworzyw sztucznych. Nie były one mniej skuteczne niż odmiany stalowe, choć ich montaż był znacznie łatwiejszy, głównie z racji o wiele mniejszych mechanizmów napędowych oraz ogólnie zmniejszonej wagi. Tworzywa sztuczne, z jakich wykonana była główna część rolety były bardzo odporne na działanie wysokich temperatur i niepodatne na wpływ szkodliwych substancji, powstających w trakcie procesu spalania. Mimo iż większość modeli sklepowych nie posiadało uszczelnienia, które w warunkach galerii handlowych było by i tak zbędne, rolety bardzo dobrze izolowały wnętrze sklepu przed wysokimi temperaturami. Chroniły więc personel sklepu podczas ewakuacji przed obrażeniami, oraz towar sklepowy przed uszkodzeniem, spowodowanym przez bardzo wysokie temperatury powietrza w trakcie pożaru, mimo braku kontaktu z źródłem otwartego ognia. Ograniczały również możliwość wejścia do strefy zagrożenia osobom nieupoważnionym. Sklepowe rolety były w dużej części zautomatyzowane. Mogły być opuszczane ręcznie, aczkolwiek w większości przypadków były one na stałe podłączone do obiektowego alarmu przeciwpożarowego i aktywowane w momencie wykrycia ogniska pożarowego.

Służyły również jako ograniczenie ruchu osobowego, skutecznie zastępując bardzo rozpowszechnione kraty sklepowe, dzięki czemu coraz częściej były stosowane zamiennie z nimi. Rolety mogły być dopasowane do dowolnej szerokości drzwi wejściowych, choć najczęściej używane były rolety mające szerokość standardowych drzwi, najczęściej stosowanych w dużych galeriach handlowych.