Tlen od zawsze był wykorzystywany do poprawy zdrowia. Nie bez powodu ludzie wyjeżdżali nad morze, żeby odetchnąć tamtejszym powietrzem. Bogaty w jod tlen działał leczniczo. Obecnie używa się do tego typu tlenoterapii specjalnych komór, które są doskonale przystosowane do potrzeb pacjenta. 

Dlaczego warto skorzystać z terapii tlenowej? 

terapia tlenowa - wrocławPoprzez zabiegi w komorze hiperbarycznej można wyleczyć wiele chorób i dolegliwości. Warto zaznaczyć, że normalnie tlen trafia najszybciej w miejsca, gdzie są najbardziej ukrwione, a podczas zabiegu tlen może dotrzeć tak naprawdę wszędzie, nawet do nieukrwionych obszarów organizmu. Dodatkowo zwiększenie tlenu obserwuje się nie tylko we krwi, ale również w limfie oraz płynie mózgowo-rdzeniowym. Z komory hiperbarycznej może skorzystać jeden pacjent lub jednocześnie wielu z nich – wszystko zależy od rodzaju urządzenia. Tak czy inaczej, pacjent wdycha czysty tlen, mogąc przy tym siedząc lub leżąc. Warto jednak wspomnieć o tym, że podczas samej terapii popularne jest uczucie, które towarzyszy podczas lądowania samolotu. Od 45 do 60 minut trwa sama terapia tlenowa – Wrocław to miasto, gdzie dostęp do tego typu komór jest największy. Dodatkowo cały seans jest podzielony na części przez kilkuminutowe przerwy. Warto przy zabiegu pozostać w samej bieliźnie lub spodenkach i koszulce. Nie należy wnosić do komory żadnych ostrych przedmiotów, ponieważ wiąże się to przede wszystkim z kwestią bezpieczeństwa. Każda tlenoterapia powinna być konsultowana z lekarzem, ponieważ wtedy można dobrać jej odpowiedni rodzaj i regularność. Sam zabieg uznaje się za bezpieczny i nie powodujący większych skutków ubocznych, a jedyne, co może się pojawić, to np. ból głowy – jest to jednak spowodowane wysokim ciśnieniem, a nie samym zabiegiem. Warto także zaznaczyć, że terapia hiperbaryczna jest dostępna na NFZ, szczególnie dla osób zmagających się ze stopą cukrzycową czy tez podejrzeniem martwicy tkanek. Przy tym taki zabieg jest pomocy przy spowolnieniu procesu starzenia, a także wspomaga regenerację komórek. Jest to więc terapia, która ma wiele zalet i można z niej korzystać nawet przy trudno gojących się ranach.

Terapia tlenowa jest tak naprawdę dla każdego, a tym bardziej dla osób zmagających się z różnego rodzaju chorobami czy też schorzeniami. Dodatkowo warto po prostu udać się na taki zabieg i wspomóc organizm w regeneracji, bo w komorze hiperbarycznej znacznie łatwiej zadbać o proces leczenia się ran.