Opony rowerowe są elementem, odpowiedzialnym za trakcję, niskie opory toczenia, a także szybkie pokonywanie zakrętów rowerem. Do najbardziej popularnych obecnie rodzajów opon zaliczymy przede wszystkim te o rozmiarze 28 lub 29 cali. Montuje się je w rowerach szosowych, szutrowych, miejskich czy MTB. Jednak przy wyborze opon, musimy kierować się kryteriami, które pozwolą nam na wybranie najlepszego modelu, przeznaczonego do naszego stylu jazdy. Jakie typy opon w tym rozmiarze możemy wybrać?

Opony rowerowe do wielu zastosowań

opona rowerowa 28Pierwszym elementem, jaki rzuca się w oczy po ujrzeniu opony jest jej bieżnik. To dzięki niemu opona może oferować odpowiednie trzymanie na zakrętach, a także inne elementy trakcyjne, tak ważne przy jeździe na wielu podłożach. Bieżnik jest ważny w przypadku roweru MTB, gdzie pełni kluczową rolę podczas szybkiej jazdy terenowej. Jednak także opony rowerowe 28″ do roweru miejskiego musi posiadać odpowiednio zaprojektowany bieżnik, pozwalający na przykład na odprowadzanie wody. Drugim bardzo ważnym elementem każdej opony w rozmiarze 28 jest odpowiednia odporność na ścieranie. Dzięki niej możliwe jest pokonywanie wielu kilometrów, na przykład za pomocą roweru wyprawowego, wyposażonego w sakwy. Wiele opon długodystansowych ma czoło, odporne na przebicia, a także niezwykle dobrze przystosowane do długotrwałej jazdy po asfalcie. Dobra opona tego typu nie odkształca się, ani nie traci swoich pierwotnych właściwości. Dzięki temu markowe opony tego typu mogą być wykorzystywane do długodystansowych jazd na ultramaratonach, a także samotnych wycieczkach. Opony tego typu mogą być także powodem zniwelowania problemów na trasie, które mogą dotyczyć nie tylko przebijania dętek, ale także uszkodzeń oplotu czy rozerwań boku opony. Wiele awarii możemy ograniczyć kupując opony w dobrych sklepach.

Opona dobrej jakości zwiększa nasze bezpieczeństwo, a także powoduje, iż możemy czuć się pewnie podczas jazdy w mokrych warunkach. Wiele opon posiada mieszanki gumy, które dobrze sprawdzą się także w zimowych warunkach. Mogą one być stosowane w rowerach, na których jeździmy w lesie lub po asfalcie w trakcie mroźnej pogody. Wiele opon 28 posiada także specjalne kolce, mogące być niezwykle przydatne do jazdy po oblodzonej nawierzchni.