Przygotowania do chrztu w wielu domach przebiegają w nerwowej atmosferze. Wiele osób nie do końca wie, jakie ubranko do chrztu dla dziewczynki powinno wybrać. Tradycja mówi o śnieżnobiałej sukience, jednak moda dyktuje swoje warunki. Szczególnie zimą trudno znaleźć kompromis. Jak znaleźć złoty środek pomiędzy zwyczajem, a nowoczesnymi rozwiązaniami, tak aby nie narazić się tradycjonalistom?

Wybieramy wygodne ubranko do chrztu

ubranka do chrztu dla dziewczynekRóżnorodność fasonów sukienek na wyjątkowe okazje dla małych dziewczynek pozwala na całkiem wygodne znalezienie konsensusu pomiędzy wygodą dziecka a pięknym wyglądem. Jednak najważniejszym kryterium wyboru ubranka do chrztu dla dziewczynek powinna być jego funkcjonalność. Nie sposób ubrać dziecko w piękną, ale cienką sukienkę z koronkowymi wstawkami, gdy na dworze minusowe temperatury. W takim przypadku warto zrezygnować z okazałej sukienki na rzecz skromnych ubranek i efektownego kombinezonu. W wielu sklepach można znaleźć naprawdę piękne ocieplane lub sweterkowe stroje w białych lub kremowych odcieniach, które nie powinny urazić nawet proboszcza. Pod spód natomiast można założyć wygodne białe body ze skrzydełkami oraz spodenki czy leginsy, które podczas przyjęcia zostaną uzupełnione o piękną, wizytową sukienkę, która spodoba się zarówno babci-tradycjonalistce, jak i rodzicom, marzącym o wygodzie i efektownym wyglądzie dziecka w tym ważnym dniu. Pamiętając o tym, że to chrzest, warto wybrać kremową sukienkę, która będzie dobrze współgrała z białymi akcesoriami, jak buciki-niechodki czy białe rajstopki. Rodzice nie mogą także zapomnieć o tym, że celebracja chrztu wymaga polania główki dziecka wodą święconą. Dlatego w przypadku załamania pogody, warto mieć pod ręką opaskę, którą można założyć pod czapkę i pozostawić na główce maleńkiego dziecka nawet podczas obrządku.

Bardzo pięknym zwyczajem obecnym w niektórych regionach Polski jest ubranie dziecka do chrztu w strój regionalny. Jest to tradycja kultywowana w wielu rodzinach z terenu Łowicza, Małopolski oraz Kaszub. Trzeba się jednak liczyć, że wełniane zapaski nie są wygodne i maleństwo może nie czuć się w nich komfortowo. Dlatego konieczne jest także kupienie wizytowej sukienki, którą dziecko założy na czas przyjęcia po uroczystości w kościele.