Tereny wiejskie i obrzeża miast w dalszym ciągu posiadają utrudniony dostęp do sieci kanalizacyjnej, dlatego też zbiorniki na   nieczystości wciąż cieszą się popularnością. Jeśli stoisz właśnie przed decyzją zakupu szamba na własny użytek, masz do rozważenia kilka istotnych kwestii. Jakie szambo wybrać i gdzie je umieścić? To dwa najczęściej zadawane pytania.

Rodzaje szamba i jego umiejscowienie

pojemne szambo betonoweOd wielkości działki oraz jej zagospodarowania zależy to, jakie szambo możemy na niej umieścić. Zgodnie z przepisami szambo nie może znajdować się bliżej niż 15 metrów od studni i 5 metrów od drzwi i okien budynku. Również odległość od granicy działki musi być zachowana, w tym przypadku jest to min. 2 metry (może być mniej, jeśli dokonamy stosownych ustaleń z właścicielem sąsiedniej posiadłości). Szambo warto usytuować tak, aby było jak najłatwiej dostępne dla firmy zajmującej się jego opróżnianiem. Najwygodniej będzie umieścić zakończenie przyłącza do opróżniania w ogrodzeniu. Pozwoli to na opróżnianie szamba przez firmę asenizacyjną bez konieczności wjazdu na posesję, a więc nawet podczas nieobecności właściciela. Kiedy wiemy już gdzie zamontujemy szambo, należy wybrać jego konkretny model oraz wielkość. Pojemne szambo betonowe to rodzaj zbiornika cieszący się największą popularnością. Im większa pojemność, tym rzadsze opróżnianie, więc i mniejsze koszty. Pojemne szambo betonowe to także pewność, jaką daje dobrze zaimpregnowany, odpowiedni rodzaj betonu, który uchroni zbiornik przed przeciekaniem. Szczelność szamba to bardzo istotna kwestia, nikt z nas nie chce opróżniać szamba z gromadzących się tam wód gruntowych. Beton to najczęściej używany materiał do budowy szamba, przy czym możemy zdecydować się na szambo budowane na miejscu na naszej działce, lub też zamówić gotowe betonowe szambo z prefabrykatów, którego montaż sprowadza się do umieszczenia go w przygotowanym dole. Spotkać się można także ze zbiornikami z tworzyw sztucznych (laminatów), które popularność zdobywają dzięki dużo mniejszej wadze. Są łatwiejsze w transporcie i montażu, nie wymagają wynajęcia dźwigu do umieszczenia w dole, co wiąże się z mniejszymi kosztami. Są także bardzo szczelne i odporne na działanie agresywnych substancji chemicznych. Jednak należy pamiętać, że takie lekkie szambo trzeba dobrze zakotwić w gruncie, żeby zapobiec wypchnięciu go przez wody gruntowe.

Rodzaj szamba, jego wielkość oraz położenie na działce, to trzy najważniejsze aspekty całego przedsięwzięcia. Nie zapomnijmy także sprawdzić, czy w dokumentach mówiących o zagospodarowaniu działki jest mowa o instalacji szamba. Jeśli tak, nie potrzebujemy do tego żadnych innych pozwoleń. Jeśli natomiast plan nie przewiduje takiego zbiornika, należy wystąpić o stosowne pozwolenie na jego budowę.

Kategorie: Dom i remont