Planując budowę nowego domu, już na etapie planowania tej inwestycji warto przemyśleć wybór nie tylko sposobu ogrzewania, ale i źródła ciepła czyli tak zwanych wymienników ciepła. To właśnie one będą bowiem odpowiadać za to, jak bardzo efektywne będzie ogrzewanie naszego domu i jakie będą jego koszty. Szczególna popularnością cieszą się grzejniki konwektorowe.

Zalety grzejników konwektorowych

grzejniki konwektorowe z wymiennikiemJeżeli przypomnimy sobie kaloryfery używane w naszym domu rodzinnym, z pewnością pamiętamy, jak dużo czasu musiało upłynąć od włączenia ogrzewania do nagrzania pomieszczenia do wybranej temperatury. Było to spowodowane dużą masą tych grzejników i ilością wody, która się w nich znajdowała – im większa masa, tym dłużej trwa nagrzewanie. Z tego właśnie względu coraz bardziej rosnącą popularnością cieszą się grzejniki konwektorowe z wymiennikiem. Ich główną zaletą jest fakt połączenia szybkiego nagrzewania z równoczesnym bardzo niskim zużyciem energii. Wbrew panującemu, błędnego przekonaniu, że im większy kaloryfer, tym cieplej będzie w danym pomieszczeniu, to właśnie grzejniki konwektorowe, ze względu na małą masę, rozmiary  są w stanie nagrzać się szybciej do wybranej temperatury, a  następnie, dzięki wbudowanemu wymiennikowi, oddać zgromadzone ciepło do pomieszczenia. Dzięki tego typu grzejnikom możliwe jest błyskawiczne nagrzanie nawet bardzo mocno wyziębionego pomieszczenia, co jest szczególnie przydatne, gdy wracamy do domu po dłuższej nieobecności w czasie fali dużych mrozów. By dodatkowo zwiększyć wydajność i energooszczędność tego typu źródła ciepła, można wzbogacać ich funkcjonalność dodatkowymi akcesoriami, takimi jak termostaty z głowicami. Szczególnie zaleca się używanie grzejników tego typu w takich pomieszczeniach jak pokój dziecka, gdzie dla właściwego odpoczynku i zdrowia malucha ważne jest zapewnienie mu korzystnego obiegu powietrza i równomiernego rozkładu temperatury w pokoju. Grzejniki tego typu są obecnie powszechnie stosowane, zarówno w domach, jak i mieszkaniach w blokach.

To, jakie źródło ciepła zainstalujemy w swoim domu, będzie miało znaczący wpływ na koszty eksploatacji naszego mieszkania. Warto wybierać takie wymienniki ciepła, które ogrzewają w oparciu o zjawisko konwekcji. Dzięki temu mamy gwarancję szybko i równomiernie ogrzanych pomieszczeń w naszym domu.