Szykujesz się do przeprowadzki jednak nie wiesz do czego zapakować cały dobytek? A może wysyłasz paczkę za granicę? Prowadzisz sklep internetowy i nie wiesz do czego pakować swoje produkty? Takie i wiele innych zastosowań mają pudełka kartonowe. Jednak, aby spełniały swoje funkcje, kartony muszą posiadać odpowiednie parametry. Jakie? Tego dowiesz się w dalszej części.

Wybór producenta kartonów

kartony - sprawdzony producentDziś już wiemy, że opakowania plastikowe mają negatywny wpływ na środowisko. Dlatego też postawienie na kartony jest doskonałym pomysłem. Tym bardziej, że liczba producentów i niska cena stanowią dodatkowy atut. Jeżeli postanowiłeś w swojej działalności wykorzystywać opakowania kartonowe, koniecznie zapoznaj się z ich rodzajami. Najpopularniejszą grupę stanowią kartony klapowe. Nazwa wzięła się z obustronnego zamykania przy pomocy tzw. klapek. Stanowią one grupę najbardziej uniwersalnych kartonów i sprawdzają się niemal w każdej branży. Szeroki wybór rozmiarów pozwoli Ci wybrać odpowiednie kartony dla siebie. Jeżeli zajmujesz się przesyłką i chcesz, aby towar bezpiecznie dotarł w miejsce docelowe, kartony klapowe będą idealne. Oprócz nich masz do wyboru kartony fasonowe i archiwizacyjne. W przypadku tych pierwszych – możesz je dopasować do kształtu przedmiotu znajdującego się wewnątrz. Z kolei drugie – jak sama nazwa wskazuje – pozwalają na uporządkowanie przedmiotów znajdujących się w środku. Sprawdzą się w instytucjach takich jak banki czy urzędy. Kartony kaszerowane, ozdobne – to kolejne rodzaje kartonów, których funkcji nie muszę przedstawiać nikomu. Niezależnie jakie wybierzesz kartony – sprawdzony producent jest kluczowy. Papier użyty do produkcji musi mieć odpowiednie właściwości, które pozwolą bezpiecznie dotrzeć przesyłce na adres docelowy. Ma chronić również przed kurzem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Wbrew pozorom nie każdy karton wykonany jest z tej samej tektury. W przypadku lżejszej zawartości sprawdzi się tradycyjna, trójwarstwowa o grubości ok. 3-4 cm. Cięższe przesyłki wymagają wykorzystania grubszej, nawet pięciowarstwowej tektury. Ta ma ok. 6-7 cm grubości. Zastosowana tektura ma postać falistą, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie i ochronę przed uszkodzeniami. O tak opakowaną przesyłkę możesz być więc spokojny.