Wielu właścicieli psów ma duże trudności z zachowaniem posłuszeństwa przez ich czworonożnych przyjaciół podczas spacerów. Jak się jednak okazuje, nie musi to oznaczać złego wychowania psa, ale tego, ze jest on zdenerwowany niewygodną dla niego obroża. Z tego właśnie względu, warto wypróbować inne metody na zabezpieczenie naszych pupili podczas wyjść z domu, na przykład szelek.

Czy szelki typu Guard są wygodne?

szelki guardyGłównym powodem nieposłuszeństwa naszych pupili podczas spacerów jest przeszkadzająca im smycz i obroża. Mimo, że chcemy uchronić psa podczas wyjść z domu, obroża może być dla niego  bardzo niewygodna, a nawet niebezpieczna. Podczas szarpnięć, obroża może spowodować poważne uszkodzenia karku naszego pupila. Z tego też względu coraz większą popularnością cieszą się szelki guardy, czyli doskonała alternatywa dla tradycyjnej obroży. W przeciwieństwie do niej, ciężar podczas szarpnięć psa nie spoczywa na szyi zwierzęcia, ale rozkłada się równomiernie wzdłuż linii jego grzbietu, przez co jest zupełnie nieodczuwalny. Tego typu szelki są wygodniejsze dzięki swojej budowie, opartej o regulowane obręcze i paski. Dzięki możliwości regulacji, tych samych szelek możemy używać zarówna dla psów mniejszych i większych. Są one doskonałym rozwiązaniem, jeżeli lubimy biegać z naszym psem lub tez jeździć na rowerze, gdyż nawet duża prędkość nie powoduje tu żadnego dyskomfortu u naszego pupila. Główną zaletą tego typu szelek jest jednak większy komfort naszego zwierzaka, dzięki czemu będzie chciał on chętniej wychodzić na spacery, będzie spokojniejszy, a tym samym – bardziej posłuszny. Szelki są więc doskonałym wyborem, jeżeli podczas spacerów z psem lubimy trenować z nim różne sztuczki, przybieganie na zawołanie i inne metody kontroli nad psem. Warto tu podkreślić że behawioryści pracujący ze zwierzętami domowymi podkreślają, że to szelki typu Guard powinny być wykorzystywane podczas spacerów z psem, a stanowczo odradzają oni tradycyjne obroże, jako główny czynnik stresogenny u psów.

Jeżeli mamy problem z posłuszeństwem naszego psa zwłaszcza podczas spacerów, może to wynikać z faktu, że obroża którą nosi powoduje u niego dyskomfort. Z tego względu warto wypróbować inne metody, takie jak szelki, które spowodują, ze nasz pupil będzie bardziej zrelaksowany i tym samym posłuszny.