W gospodarstwie rolniczym nic się nie marnuje. Każdy rolnik jest od małego uczony przedsiębiorczości i tego, że wszystko da się jeszcze do czegoś wykorzystać. Jest to stosunkowo rzadka cecha w dzisiejszych czasach, którą nie mają raczej miejscowi, mający zawsze wszystkiego pod dostatkiem. Rolnik natomiast wie, że na przykład odchody zwierzęce to nie odpad, ale bardzo cenny surowiec do nawożenia pól.

Poleca się stosowanie pomp do gnojowicy

polecana pompa do gnojowicyGospodarstwa nieukierunkowane na jeden profil działalności mogą wykorzystać, że to co jest odpadem dla jednych, może się okazać bardzo cenną rzeczą dla drugich. Rolnicy którzy hodują zwierzęta wykorzystują ich odchody jako nawóz, dzięki czemu nie muszą kupować środków chemicznych, które sporo obecnie kosztują. Taka na przykład gnojowica, która stanowi odpad z hodowli trzody chlewnej czy też bydła może być składowana i ponownie wykorzystana na polu. Oczywiście aby można to było sprawnie robić potrzebne są odpowiednie systemy do jej składowania i transportu. Gnojowica jest płynna, ale zawiera wiele części stałych. Do pompowania płynnych substancji dobrze sprawdzają się pompy, jednak w przypadku gnojowicy muszą to być urządzenia specjalne. Dobra i polecana pompa do gnojowicy musi posiadać taką konstrukcję, która będzie odporna na zanieczyszczenia znajdujące się w tej substancji. Wszelkie części stałe powinny bez problemu przechodzić przez taką pompę. Ten temat można rozwiązać poprzez zastosowanie odpowiedniego rozdrabniacza części stałych, który będzie się znajdował na wlocie pompy. Jest to specjalne urządzenie siekące o dobrej wytrzymałości, które mieli wszelkie stałe odchody zwierząt znajdujące się w gnojowicy. Dzięki temu zyskujemy dwie rzeczy. Po pierwsze mamy możliwość pompowania gnojowicy, a po drugie uzyskujemy rzadszą substancję, którą łatwo się rozprowadza także na polu.

Gotową gnojowicę przechowuje się w szczelnych zbiornikach, do momentu aż można ją będzie wykorzystać na polu. W takim przypadku po prostu przelewa się ją do specjalnej cysterny, która rozprowadza ją za pomocą wbudowanej pompy na pewien obszar znajdujący się za nią. Po zaoraniu pola substancje z gnojowicy zaczną się dobrze przyswajać przez glebę, dzięki czemu zyska ona składniki odżywcze niezbędne do dalszego rozwoju roślin.