Sprawowanie całodobowej opieki nad starszą, bądź chorą osobą, nie jest łatwym zadaniem. W Polsce bardzo często, kiedy konieczna jest opieka nad członkiem rodziny, to sprawuje ją ktoś z rodziny, natomiast w Niemczech są wynajmowane opiekunki.

Jakie ma obowiązki opiekunka w Niemczech?

praca dla opiekunek w niemczechU nas w kraju praca opiekunek jest mało opłacalna, ponieważ zarabiają one bardzo mało, w stosunku do pracy jaką muszą wykonać. Osoby z tym zawodem, najczęściej szukają pracy zagranicą, ponieważ stawka jest znacznie większa. Praca dla opiekunek w Niemczech jest dostępna dla osób posiadających znajomość języka niemieckiego lub też nie. Najczęściej jest wymagane choć minimalne doświadczenie, albo po prostu chęci do pracy. Opieka dotyczy najczęściej starszych osób, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować i potrzebują całodobowej opieki. Praca o takim charakterze jest  dostępna w wielu biurach pośrednictwa pracy, ale można ją też znaleźć na własną rękę. Nieodzownym elementem pracy w Niemczech, są częste wyjazdy na kilka tygodni, ponieważ w trakcie wykonywania obowiązków trzeba mieszkać razem z podopiecznym. Opiekunki odpowiadają za codzienne mycie, ubieranie, karmienie, czy także zajmowanie się domem. Często trzeba także pilnować zażywania leków przez starsze osoby, a nawet wykonywania podstawowych badań takich jak mierzenie poziomu cukru we krwi, czy sprawdzanie ciśnienia. W Niemczech stawka godzinowa za pracę opiekunki jest prawie pięciokrotnie wyższa niż w Polsce, więc nic dziwnego, że jest tyle chętnych osób.

Jednak większe pieniądze niosą ze sobą też pewne wyrzeczenia, bo opiekunki są przez kilka tygodni zdala od najbliższych i mogą liczyć tylko na siebie. Praca w Niemczech jest legalna, na umowę o pracę, od której opłacane są należne składki i podatki.