W jakim celu przedsiębiorca musi wystawiać faktury? Czy każda sprzedaż wiąże się z wystawieniem takiego dokumentu? Na powyższe pytania odpowiedzi szuka każdy, kto planuje założyć swoją pierwszą działalność gospodarczą. Odpowiedź na powyższe pytania jest bardzo prosta. Firma wystawia fakturę, jeśli produkty lub usługi kupuje od niej inna firma. A wystawianie tych dokumentów można sobie maksymalnie ułatwić. Wystarczy jedynie pobrać specjalny program komputerowy.

Niedrogie i proste programy fakturowe

niedrogi prosty program do fakturWystawianie faktur sprzedażowych w programie komputerowym jest o wiele łatwiejsze, aniżeli ręczne wypisywanie papierowych rachunków. Papierowe faktury czy rachunki uproszczone mogą wystawiać w praktyce jedynie Ci przedsiębiorcy, którzy nie rozliczają się z podatku VAT. Wszyscy inni powinni robić to w formie elektronicznej z dwóch względów. Po pierwsze – tak jest łatwiej, prościej i czytelniej. Po drugie – programy do faktur generują pliki kontrolne, które wysyła się regularnie do urzędów podatkowych. I to są największe zalety używania oprogramowania fakturowego. Każdy przedsiębiorca, który planuje założenie działalności gospodarczej powinien rozważyć ściągnięcie jednego z wielu programów. Praktycznie każdy niedrogi prosty program do faktur można ściągnąć bezpośrednio z internetu. Programy można też pobrać w formie aplikacji na smartfona. Za samo zainstalowanie programu zazwyczaj niczego się nie płaci. Większość prostych programów oferuje możliwość darmowego przetestowania przez jakiś okres czasu. Potem opłaca się tylko opłatę abonamentową za używanie danego programu. Niedrogie programy, ale z bardzo profesjonalnymi funkcjami, kosztują od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Niektóre programy fakturowe mają jeszcze dodatkowe funkcje, dzięki którym można sobie samemu prowadzić swoją firmową księgowość.

Trzeba chyba zacząć od tego, że odręczne wystawianie faktur jest już po prostu niemodne. Mało kto się decyduje na takie rozwiązanie, bo jest to mało profesjonalne. Faktura wystawiona w programie komputerowym wygląda bardzo profesjonalnie, a poza tym jest bardzo czytelna. Korzystając z oprogramowania do faktur można w łatwy sposób wygenerować odpowiednie pliki, które wysyła się do urzędu podatkowego. Wszystko jest łatwiejsze z pomocą komputera.