Transport towarów musi być odpowiednio dopasowany, pod względem tego co przewozimy. Inny rodzaj transportu jest potrzebny dla towaru sypkiego luzem, a inny rodzaj dla transportu paletowego. Niektóre towary oprócz odpowiedniego opakowania wymagają także szczególnych warunków panujących w środku transportowym. Tak jest na przykład w przypadku produktów spożywczych.

Agregaty chłodnicze do samochodów dostawczych

agregat chłodniczy do samochodu dostawczegoNiektóre produkty spożywcze, zwłaszcza te świeże wymagają niskich temperatur ich przechowywania, aby zachowały one świeżość. Dlatego też przetrzymuje się je w chłodniach magazynowych i lodówkach sklepowych. Trudno byłoby spełnić te warunki, jeśli jakiś element łańcucha transportowego byłby przerwany. Co z tego, że przechowujemy towary w chłodniach, jeśli później na czas transportu przez kilkaset kilometrów będziemy przewozić towary zwykłym transportem w upalne dni. Wtedy mogą się one po prostu popsuć. Dlatego też do takich zastosowań trzeba także używać samochody transportowe wyposażone w systemy chłodzące. Taki pojazd powinien być wyposażony w agregat chłodniczy do samochodu dostawczego, który będzie chłodził zamkniętą przestrzeń transportową pojazdu. Taki agregat działa tak samo jak ten w układach klimatyzacji i w sumie wygląda bardzo podobnie. Montuje się go na górze pojazdu lub w przestrzeni pomiędzy kabiną, a naczepą w samochodach ciężarowych. Stamtąd chłodzi się kabinę poprzez kanały wentylacyjne.

Wykorzystanie transportu, który utrzymuje niską temperaturę w przestrzeni ładunkowej ratuje w wielu przypadkach okres ważności produktów. Producenci żywności zalecają przechowywanie jej w bardzo niskiej temperaturze przez cały czas. Dotyczy to także czasu transportu, który często nie jest brany pod uwagę. Jednak gdy zastosujemy tutaj odpowiednie środki, to łańcucha nie przerwiemy.