Fale radiowe to fale elektromagnetyczne o częstotliwości od 30 herców (Hz) do 300 gigaherców (GHz). Są one generowane przez urządzenie elektroniczne zwane nadajnikiem, połączone z anteną, która wypromieniowuje fale, a odbierane przez inną antenę połączoną z odbiornikiem radiowym. Radio ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach nauki i techniki.

Wszechstronne wykorzystanie radia i fal radiowych

radio kuchenneWykorzystywane jest w nowoczesnej technologii, w radiokomunikacji, radarze, radionawigacji, zdalnym sterowaniu, zdalnym wykrywaniu i innych zastosowaniach. W komunikacji radiowej, stosowanej m.in. w radiofonii i telewizji (w domach popularne od zawsze radio kuchenne), telefonach komórkowych, radiach dwukierunkowych, sieciach bezprzewodowych i komunikacji satelitarnej, fale radiowe są wykorzystywane do przenoszenia informacji w przestrzeni od nadajnika do odbiornika, poprzez modulację sygnału radiowego (nakładanie sygnału informacyjnego na falę radiową poprzez zmianę pewnego aspektu fali) w nadajniku. W radarze, używanym do lokalizowania i śledzenia obiektów takich jak samoloty, statki, statki kosmiczne i rakiety, wiązka fal radiowych emitowanych przez nadajnik radarowy odbija się od obiektu docelowego, a odbite fale ujawniają położenie obiektu. W systemach radionawigacji, takich jak GPS i VOR, przenośny odbiornik przyjmuje sygnały radiowe z nawigacyjnych radiolatarni, których pozycja jest znana.

A dzięki precyzyjnemu pomiarowi czasu nadejścia fal radiowych odbiornik może obliczyć swoją pozycję na Ziemi. W bezprzewodowych urządzeniach zdalnego sterowania radiowego, takich jak drony, otwieracze drzwi garażowych i systemy bezkluczowe, sygnały radiowe przesyłane z urządzenia sterującego sterują działaniami urządzenia zdalnego.