Coraz większa liczba właścicieli samochodów zdaje sobie sprawę z tego, iż oszczędzanie na oleju silnikowym na dłuższą metę się nie będzie opłacało. Najczęściej jednak stosowanie tanich i kiepskich rodzajów oleju to brak odpowiedniej wiedzy. Winni są również producenci pojazdów, którym nie zależy na trwałości pojazdów, a jedynie na zachęceniu do częstej wymiany samochodu na nowy. Warto jednak zagłębić się w tematykę doboru odpowiedniego oleju.

Korzystamy z gęstego oleju silnikowego

gęste oleje yaccoNajwyższe zużycie silnika następuje w momencie, kiedy jest uruchamiany i przez pierwsze kilometry jazdy przed osiągnięciem temperatury roboczej. Im niższa jest temperatura, tym olej silnikowy gorzej spełnia swoją rolę. Z tego właśnie powodu w przypadku użytkowania samochodów na krótkich trasach pojawia się problem z rozciąganiem łańcucha rozrządu czy zużywaniem turbosprężarek. Im lepszy będzie jakościowo olej, tym bardziej da się odciągnąć w czasie wystąpienie takich usterek. Warto wybierać gęste oleje yacco. Decydującym kryterium wyboru odpowiedniego oleju silnikowego do konkretnego pojazdu powinna być jego lepkość, przy czym oleje o większej gęstości są lepkie, natomiast oleje o niskiej lepkości będą wodniste. Lepkość czy inaczej gęstość oleju będą decydujące w przypadku działania ochronnego i możliwości uniknięcia przedwczesnego zużycia silnika. Należy jednak pamiętać, iż lepkość lakieru będzie zmieniała się wraz z temperaturą silnika. Dodatkowo nie każdy olej będzie zmieniał swoją strukturę w takim samym stopniu. O tym, jak będzie zachowywał się zimą w czasie całonocnego postoju mówi klasa lepkościowa, która podawana jest na opakowaniu. Warto również wiedzieć, że inne rodzaje oleju najlepiej się sprawdzą o różnych porach roku, choć większość właścicieli pojazdów stawia na uniwersalne rozwiązania. Dodatkowo każdy olej będzie zbyt gęsty w ujemnych temperaturach, co nie będzie zapewniało wydajnego smarowania. Rodzaj oleju warto więc wybierać zarówno w przypadku dobierania go do temperatury, jak i wieku pojazdu. Starsze samochody bywają bardziej wymagające, co przekłada się także na konieczność zastosowania odpowiednich rodzajów oleju.

Podsumowując, każdy kierowca chcący zadbać o swój samochód, powinien sięgać po takie rozwiązania, które pozwolą mu w sposób optymalny dbać o pojazd. Warto więc zastosować odpowiednio dopasowane rodzaje oleju silnikowego, które pozwolą nam na znacznie dłuższe cieszenie się sprawnym silnikiem.