Podstawowymi suwakami pasmanteryjnymi są te plastikowe. Zarówno te gotowe o konkretnej długości jak i taśmy docinane na metry. Jednak suwaki mogą pełnić funkcję ozdobną, czy to odzieży czy dodatków, takich jak na przykład torebki. Mowa to oczywiście o zamkach metalowych. Nie są to zamki kryte – tu chodzi o to właśnie, by były widoczne. Można stosować je zamiennie z plastikowymi, są nawet od tych drugich lepsze. Dlaczego? W dzisiejszym artykule postaramy się to wyjaśnić.

Zalety ozdobnych, metalowych suwaków

ozdobne suwaki metaloweJeśli jesteśmy już przy porównywaniu suwaków plastikowych i metalowych to trzeba stwierdzić jeden fakt – metalowe zawsze będą mocniejsze i solidniejsze. Plastikowe zamki mogą pęknąć lub się wykruszyć. Tego ryzyka nie ma w przypadku suwaków metalowych. A dzięki temu nie musimy się obawiać, że zamek uszkodzi się w najmniej pożądanym momencie i pilnie będziemy szukać krawcowej. Warto zwrócić uwagę na to, że w większości modeli kurtek, czy innej odzieży wierzchniej są właśnie wszyte suwaki metalowe. Jednak istnieją również ozdobne suwaki metalowe. I tu oprócz zalet wytrzymałościowych mamy jeszcze estetyczne. Najczęściej w sukienki wszywa się zamki kryte. Jednak zdarza się, że zamek jest widoczny i pełni funkcję ozdobną. Metalowe suwaki występują w kolorze srebrnym lub złotym. Zawsze dopasowane są kolorystycznie do pozostałych elementów na ubraniu, o ile takowe są. Ozdobne metalowe suwaki często stosuje się w przypadku kieszeń na spodniach, nadając tym samym rockowego charakteru stylizacji. Podobnie rzecz ma się w przypadku torebek. Tam bardzo ważne jest, by zamek był mocny i wytrzymały (komu nigdy nie zaciął się kiepskiej jakości zamek w torbie!). To, że suwaki są metalowe, wcale nie ogranicza naszego wyboru, jeżeli jesteśmy osobami szyjącymi. Nadal możemy zakupić je w gotowych wymiarach lub zdecydować się na taśmę do docinania na metry.

Metalowe suwaki są także zawsze stosowane w spodniach jeansowych. Ozdobne, czy nie, sprawdzają się lepiej przy materiałach ciężkich lub sztywnych. Plastikowe suwaki są znacznie delikatniejsze. Zdarza się, że ozdobny metalowy suwak pełni tylko i wyłącznie funkcję…dekoracyjną. Ozdabia się nimi bluzy, kurtki typu katana, czy torebki. Jest to szczególnie popularny trend wśród młodzieży, który pojawia się co kilka sezonów.