Wino, jako napój alkoholowy znany jest ludzkości od tysięcy lat. Dla wielu krajów lokalne wina to często towar eksportowy, który trafia na światowe rynki zbytu. Tak jest na przykład we Francji czy też w Portugalii. Tam w niektórych regionach kraju winnice to częsty krajobraz, natomiast tradycja winiarstwa działa tam już od lat. Takich regionów można oczywiście pozazdrościć, ale czy u nas w Polsce w dziedzinie win nie mamy żadnych sukcesów?

Jest wiele polskich win czerwonych

polskie wina czerwonePolski przemysł winniczny może nie jest zbyt spektakularny, a nasze wina nie są znane na całym świecie, jednak nie można powiedzieć, że w naszym kraju produkcja wina to martwa dziedzina gospodarki. Jest kilka regionów, w których winnice można spotkać na każdym kroku, podobnie jak we Francji lub we Włoszech. Najwięcej winnic jest zlokalizowanych w okolicach Zielonej Góry, która słynie jako nasz polski region winniczny. Także w kilku innych miejscach znajdziemy popularne winnice. Większość naszych lokalnych winnic to gospodarstwa rodzinne, które produkują wino według wielopokoleniowej receptury. Najczęściej są to wina czerwone wytrawne i półwytrawne. Ich smak jest bardzo charakterystyczny, dlatego ciężko jest je pomylić z innymi winami. Dobre polskie wina czerwone są doceniane przez krytyków kulinarnych i bardzo często znajdują swoje miejsce w lokalnych restauracjach. Niektóre winnice znane są także za granicą, gdzie zdobywają nawet wysokie miejsca, a także wygrywają konkursy. Najważniejsze jednak, że te winnice to nie moloch nastawiony na przemysłową produkcje win, tylko małe lokalne biznesy, gdzie ich właściciele wkładają serce w każdą butelkę wina, które stworzą. Ja osobiście jestem zafascynowany kilkoma gatunkami win i bardzo lubię spożywać je od czasu do czasu. W moim mniemaniu także nie ustępują one jakościom znanym winom z zagranicy.

Oczywiście ze względu na trudną sytuację naszego kraju, jaka panowała na przestrzeni wieków nie mogliśmy do końca skupić się na winiarstwie, a nasze winnice wydają się raczkujące, w porównaniu z wieloma bardziej znanymi winnicami, jednak samo to, że winnice w Polsce są i mają się naprawdę dobrze, a także wina, które się w nich produkuje są smaczne i wysokiej jakości, to powód do dumy dla całego narodu polskiego.

Kategorie: Jedzenie