Przyroda jest bezcennym darem jaki daje mam matka ziemia. Czyste powietrze, wody, lasy i gleby są fundamentem naszego życia na ziemi, dlatego warto o nie systematycznie dbać. Jednak utrzymanie takiego stanu w wielu miejscach jest wręcz niemożliwe.

Po co przygotowywane są raporty o środowisku?

raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowiskoDzieci w przedszkolu już się uczą, że konieczna jest ochrona środowiska, ponieważ wszyscy z niej korzystamy. Zmiany zaczynają się od każdego z nas, a dokładniej od naszych wyborów. Możemy jeździć samochodem na ropę naftową albo elektrycznym, używać plastikowych reklamówek lub wielorazowych płóciennych, a także oszczędzać wodę lub korzystać z niej bez umiaru. Te wbrew pozorom małe rzeczy mają globalne znacznie. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorstw, które nie do końca prowadzone są w ekologiczny sposób. Wiele inwestycji nie może być rozpoczętych, zanim nie uzyskają  odpowiedniej opinii od Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który wydaje raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Tego typu dokumenty są sporządzane na odpowiednie zlecenie, aby sprawdzić, że działalność danej firmy nie zniszczy terenu znajdującego się wokół lub nie będzie miała negatywnego wpływu na całe środowisko naturalne. Przeważnie wykonywane one są dla fabryk, dużych firm produkcyjnych czy elektrowni albo kopalni. To bardzo ważne raporty, ponieważ od ich opinii i analizy zależy dobro nas wszystkich. Do ich sporządzania brane są pod uwagę specjalnie przygotowane dane, które zbierają niezależne organy.

Ochrona środowiska naturalnego powinna być w interesie każdego z nas, dlatego też raporty o oddziaływaniu konkretnych przedsięwzięć są tak ważne. Poza nimi Główny Inspektorat Ochrony Środowiska sporządza co 4 lata raport o ogólnym stanie środowiska w Polsce.