W domach których właściciele nie chcą korzystać z miejskich ciągów ciepłowniczych montowane są najróżniejsze nowoczesne urządzenia, które mają za zadanie dostarczać ciepła do obiegu wody i ogrzewania. Pompy ciepła są najlepszymi i najwydajniejszymi z takich urządzeń, gdyż są one uznawane szeroko za najskuteczniejsze, ale również najprostsze w montażu.

Pompy ciepła do domowego ciągu wodnego

pompa ciepła powietrzna do ogrzewania wodyPowietrzne pompy ciepła podobne są nieco do domowych systemów klimatyzacyjnych, a wiele modeli stworzono właśnie na bazie klimatyzatorów. Są jednak od nich bardziej wszechstronne i wielozadaniowe, więc oprócz ogrzewania pomieszczeń, do czego są nieraz używane, służą również jako źródło ciepła do obiegu wody oraz systemów grzewczych w domu. Pompa ciepła powietrzna do ogrzewania wody to jedno z najwydajniejszych urządzeń, służących jako źródło ciepłej wody, gdyż jest znacznie bardziej ekonomiczne niż dowolny piec czy ogrzewacz, a na dodatek nie musi być używana tylko do obsługi jednego ciągu. Powietrzna pompa jest również bardzo kompaktowym urządzeniem, montowanym na ścianie w podobny sposób jak niektóre wentylatory końcowe, a jest na tyle cicha iż podczas normalnej pracy jest urządzeniem niemal niezauważalnym, nie powodującym żadnego dyskomfortu z racji hałasu czy nieprzyjemnego dźwięku pracy.

Pompy ciepła są tak rozpowszechnione, iż można je dostać u każdego producenta osprzętu grzewczego. Występują w najróżniejszych odmianach, zarówno małych, jak i bardzo rozbudowanych, toteż dopasowanie pompy do konkretnej instalacji rzadko sprawia duże problemy. W porównaniu do innych urządzeń dostarczających ciepło do domu, wielokrotnie zdarza się iż pompy ciepła okazują się być tańsze, a przy tym o wiele wydajniejsze i łatwiejsze do zamontowania.