Bramy wjazdowe otwierane w sposób automatyczny zazwyczaj występują w kilku wariantach. Są to bramy otwierane do góry, o rozwierających się wrotach i bramy przesuwne. Najmniej awaryjne z nich wszystkich są te przesuwne, które wybiera się najczęściej jako bramę wjazdową do posesji. Automatyka w nich jest praktycznie niezawodna.

Siłowniki do bram przesuwnych

siłownik do bramyJak działa automatyka otwierania takiej bramy przesuwnej? Otóż opiera się ona na prostym siłowniku napędzanym silnikiem elektrycznym. Zanim jednak go omówię trzeba najpierw zacząć od konstrukcji bramy. Sam przesuw bramy odbywa się na torze, po którym na rolkach przesuwa się brama. Sama góra listwy bramy, która porusza się po torze jest wyposażona w pasek zębaty, do którego doczepiany jest siłownik obrotowy. Elementem łączącym jest koło zębate, w które siłownik do bramy przesuwnej jest wyposażony. Jest ono połączone z osią silnika elektrycznego, które poprzez obrót realizuje także przesuwanie się paska zębatego połączonego z bramą. Całość działa tak, że ten pasek pociąga za sobą otwieranie i zamykanie bramy, w zależności od tego, w którą stronę kręci się akurat wewnętrzny silniczek. Do tego całego układu dochodzi oczywiście odpowiedni zestaw automatyki, która steruje ruchem tego siłownika, a co za tym idzie, także bramy. Do tego dochodzą liczne czujniki kolizji, które określają, kiedy brama otworzyła się już maksymalnie, a kiedy została zamknięta.

Taki układ jest o wiele bardziej niezawodny niż inne. Powodem tego jest małe przeciążenie układu poprzez zastosowanie odpowiedniej przekładni, która nie ma dużego obciążenia. Zauważmy, że w przypadku otwieranych wrót cała siła jaką wywiera brama przenoszona jest na niewielki siłownik, generuje to duży moment, który w bramach przesuwnych nie występuje.