Poliuretan to bardzo powszechne tworzywo. Może znaleźć go niemalże wszędzie i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Jeżeli ktoś zastanawiał się skąd się bierze poliuretan, to powstaje z połaczenia ropy naftowej a dokładnie z wytworzonego z niej izocyjanianu z poliolem. Wykorzystuje się go w na przykład, podczas szycia odzieży – szczególnie tej specjalistycznej, jak i do produkcji innych przedmiotów używanych na co dzień.

Produkcja poliuretanów a odzież

producent poliuretanówSamo tworzywo jest bardzo elastyczne, także producent poliuretanów ma dużo pole do popisu przy produkcji odzieży wierzchniej jak i obuwia. W naszych kurtkach zimowych jak i płaszczach przeciwdeszczowych na ich zewnętrznej powłoce znajdziemy poliuretan. To on sprawia, że przez materiał nie przecieka woda do wewnątrz jak i powstrzymuje wiatr i śnieg chcące nas przeziębić podczas deszczowej aury. Każdy posiadacz butów trekkingowych w śródpodeszwie znajdzie ten polimer w swoim modelu. Producent stosuje go by pomagał utrzymać naszą równowagę podczas chodzenia. W obuwiu sportowych jak i taktycznym także można go znaleźć jako jeden z składników budowy butów. Omawiane tworzywo dopasowuje kształt stopy do wkładki w bucie dla lepszego komfortu noszenia i chodzenia. Do odzieży, w której wykorzystuje się poliuretan można zaliczyć też rękawiczki – zarówno te sportowe jak i stosowane codziennie do ochrony rąk.

Zastosowań poliuretanów jest bardzo wiele. Jest on tak powszechny, że podczas produkcji butów, kurtek, ale też piłek i rękawiczek nie może go zabraknąć. Szczególnie blisko poliuretanów są sportowcy, którzy niezależnie od uprawianego sportu stykają się z nim i dzięki niemu mogą osiągać sukcesy. Producenci poliuretanu mogą jeszcze nas zaskoczyć w przyszłości innowacyjnym wykorzystaniem tego tworzywa.